САД нема да учествуваат на Светското првенство во борење во Белград

Претстојното Светско првенство во машка и женска конкуренција во Белград, Србија, ќе се одржи без борачите на САД. Ваква одлука донесе вчера Извршниот комитет на Американската федерација за борење. Ова значи дека натпреварувачите како Џордан Бароуз, Кајл Снајдер, Кајл Дајк,...

Шабан Трстена ги додели Златните олимписки оскари

Добитници на годинашниви Златни олмписки оскари што ги доделува олимпискот првак, Шабан Трстена се долгодишниот уредник на весникот „Нова Македонија“ и „Скок“, Миодраг Мицковиќ, Нефаил Спахиу кој како уредник во весникот „Флака“ ја следел кариерата на Трстена, познатиот ТВ...

Шабан Трстена утре ќе ги додели Злaтните олмписки оскари

Утре олимпискиот шампион Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во неговата кариера. Свеченоста традиционално ќе се одржи во хотелот Александар палас во Скопје со почеток во 12 часот. Годинава...

Светското сениорско првенство во борење ќе се одржи, но се откажаа други шампионати

Меѓународната федерација за борење (UWW/ ОСБ) одлучи Светското првенство во машка и женска конкуренција, чиј домаќин е српската престолнина Белград, да се одржи според планираното. Сепак, Севтското првенството јуниори и девојки нема да се одржи. Веќе 70 проценти од земјите...

Истрага против поранешниот претседател Обединетото светско борење (UWW/ОСБ)

Обединетото светско борење (UWW/ОСБ) соопшти дека ја контактирале Азербејџанската борачка федерација за да добијат повеќе информации за азербејџанските донации на поранешниот претседател на Светското борење Рафаел Мартинети. Швајцарскиот весник „Ле Матин“ неделава објави дека Швајцарскиот федерален суд му наредил на...

Садулаев се подготвува за враќање на тепихот (ВИДЕО)

Абдулрашид Садулаев и руската репрезентација во борење во слободен стил се подготвуваат за почетокот на турнирите. А тоа ќе се случи на 15 октомври, кога почнува националното првенство на „Зборнаја“. Првенството ќе се одржи во Наро-Фоминск, Московска област. „Ова е...

Околу 60 земји го потврдија учеството на Светското првенство во борење во Белград

Околу 60 земји ја потврдија намерата да учествуваат на Светското првенство во борење во Белград. Ова за ТАСС го најави потпретседателот на Светското борење и претседател на Руската Федерација Михаил Мамиашвили. Извршниот комитет на седиштето ги потврди датумите на турнирот,...

Шабан Трстена по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари

Олимпискиот шампион Шабан Трстена на 15 октомври по четврти пат по ќе доделува Златни олимписки оскари за личности и институции кои го подржувале во неговата кариера. Свеченоста традиционално ќе се одржи во хотелот Александар палас во Скопје со почеток во...

Борењето доби уште еден квалификационен турнир за Олмпијадата во Токио 2021 година

Светската федерација за борење, односно Обединетото светско борење (ОСБ/ UWW) официјално објави додавање на уште еден рангиран турнир што ќе служи за освојување на поени за пласман на Олимписките игри следната година. Станува збор за „Полска опен - Зиолковски и...

Прва тужба за родова дискриминација во спортот: Борачки против Боречката федерација,

Пред Основниот граѓански суд Скопје денеска прво рочиште по тужбата против Боречката федерација по основ на „забрана на дискриминација врз основа на род и пол“. Според тужителите – Полицискиот боречки клуб „Безбедност“ и Полицискиот клуб за боречки спортови „7 Мај-Тигар“...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...