Стипе Миочиќ порача: Титулата не ми е важна, сакам само борба против Џон Џонс!

Шампионот на УФЦ во тешка категорија Џон Џонс во ноември минатата година требаше да ја брани титулата против Стипе Миочиќ, но поради повреда го откажа настапот.

Неколку недели пред настапот во Њујорк го повреди рамото и заврши на операција. Во јануари Џонс го оперира и левиот лакт, а неговото враќање на борбите дополнително беше одложено.

Извесен период привремениот шампион Том Аспинал ги прозва Џонс и Миочиќ, но не доби одговор. Но, сега се шпекулира дека би можел да се бори со Алекс Переира.

А американскиот борец со хрватски корени Стипе Миочиќ ретко се појавуваше во медиумите. Досега беше без голема борба, која веројатно би можела да биде последна во неговата кариера.

Последниот меч на Миочиќ беше во март 2021 година кога загуби од Френсис Нгану со нокаут во втората рунда.

Тој сè уште ги следи настаните на УФЦ и продолжува да тренира. Тој на подкастот Џексон потврди дека се надева дека наскоро ќе организира голема борба. Но, не е заинтересиран за меч против привремениот шампион Том Аспинал.

„Том е голем шампион. Опасен борец, млад и гладен. Можеби ќе го добиеме ако треба, но јас го сакам Џон Џонс. Не ми е гајле за титулата. Сакам само да се борам со Џонс. Може да биде само борба меѓу нас двајца, без никаква титула“, изјави Стипе Миочиќ.

А Џонс го имаше својот последен меч во март 2023 година кога го победи Сирил Гане со гилотина во првата рунда и ја освои титулата на УФЦ во тешка категорија.

„Секако, јас сум следниот предизвикувач. Чекам, ја сакам таа борба. Од УФЦ соопштија дека мечот би можел да се одржи во јули, но тоа веќе не е во игра. Се чини дека повторно би можело да биде ноември во Њујорк“, изјави Стипе Миочиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО