ВО ЖИВО: Станете и поклонете се на Александар Усик! Украинецот е апсолутен светски шампион во тешка категорија!

По речиси 25 години добивме нов апсолутен светски шампион во тешка категорија. По 12 неверојатно добри рунди, Александар Усик го победи Тајсон Фјури со поделена одлука (115-112, 114-113, 113-114). Ова е прв пораз за Фјури во кариерата, додека Усик останува непоразен и дополнително ја збогатува својата блескава кариера.

https://twitter.com/DAZNBoxing/status/1791979199701328094

Наскоро дополнување

12 рунда:

Последните три минути од мечот на векот! Кој ќе допре подлабоко, кој ќе ги извлече последните атоми сила, останува да видиме! Фјури сè уште е во натпреварот, погодува добри предни директи и го држи Усик на безбедно растојание. Усик сè уште бара можност да го нокаутира Фјури, но мора да биде внимателен бидејќи Џипси Кинг изгледа целосно закрепнат. Усик задава убаво десно кроше една минута пред крајот на рундата, но Фјури брзо возвраќа со десен удар. Каков натпревар гледаме, навистина историски! Усик делува посвежо во последните 20 секунди и не престана да притиска до самиот крај на овој натпревар. Борбата заврши со клинч, а сите присутни во Кингод арената немаа ништо друго освен да станат и да аплаудираат! Ја чекаме одлуката на судијата.

11 рунда:

Деветата и десетата рунда го понудија најдоброто од Усик. Украинецот брилијантно се врати во мечот, но се е отворено пред последните две рунди. Пред мечот Фјури спомна дека ќе победи боксерот со поголема желба за победа, а последните две рунди ќе покажат кој е навистина погладен и поспремен да стане апсолутен шампион на светот. Усик изгледа подобро во првата половина од 11. рунда, малку почесто фрла удари, но евидентно е дека и двајцата успоруваат и ги чувствуваат последиците од еден многу исцрпувачки натпревар. Тајсон Фјури успеа да се опорави по деветата рунда во која судијата дури можеше да го прекине мечот, но веќе не е истиот Фјури кој боксира со висока доза на самодоверба. Усик моментално е подобар и оди кон победа на овој натпревар. Усик 11-та рунда ја заврши со добар лев „оверхенд“ со која најверојатно ја однесе таа рунда.

10 рунда:

Како што коментаторите точно предвидоа дека Усик може да се врати откако се најде потресен во шестата рунда. Но, да не заборавиме колку пати и Тајсон Фјури се враќаше откако беше соборен. Едноставно, во ниту еден момент не можеме да отпишеме еден од овие два големи шампиони. Усик продолжи да притиска и во десеттата рунда, погодувајќи прекрасно со левата рака, но Фјури добро ја искористи минутата одмор и успеа да се опорави. Усик вложи многу енергија во последната рунда, но темпото и понатаму е на многу високо ниво. Одлично кондиционирање на двајцата боксери. Фјури доста ја избегна отворената борба во оваа рунда, што е очекуван потег со оглед на тоа што се случи во последната рунда.

9 рунда:

Колку одеднаш работите се сменија. Усик изгледаше на работ на пораз во текот на шестата рунда, но сега изгледа како многу посвеж и поконкретен боксер. Поддршката за Усик е се погласна и погласна на трибините на Кингод арената, но Тајсон Фјури со неколку удари по телото не потсетува дека уште многу работи се бараат од него. Во средината на рундата, Усик упатува два убави леви удари, од кои и двата паѓаат на лицето на Фјури, но Фјури ги користи движењата со главата за да го намали влијанието на тие удари. На 30 секунди до крајот на рундата ги гледаме најголемите возбудувања на овој натпревар. Усик погоди фантастично со десно и лево кроше и го стресе Фјури! Џипси Кинг спасуваше глава до крајот на рундата, имаше пребројување, а Фјури дефинитивно го спаси ѕвоното во оваа рунда. Каков „блицкриг“ беше ова од Усик. Едвај ја чекаме следната рунда!

8 рунда:

Еве го! Усик се разбуди, агресивно влезе во осмата рунда и повторно го гледаме Усик како што видовме во првите две рунди. Каков лав, каков шампион, не му е опција предавањето! Ќе дознаеме многу брзо дали може да се врати назад! Усик додаде малку повеќе странично движење, го подигна темпото и го извлекува максимумот од тоа. Фјури повторно се обидува да го скрши ритамот на Усик со удари од телото, но Украинецот поврзува фантастична комбинација на преден и заден директ со кој се спротивстави на офанзивата на Фјури. Многу добра рунда од Александар Усик и повторно имаме многу изедначен и конкурентен натпревар. Украинецот добро погодува со десно кроше на 20 секунди пред крајот на рундата. Тајсон Фјури видно забави и има се повеќе крв на неговото лице.

7 коло:

Коментаторите на ДАЗН потсетуваат дека Ентони Џошуа го стресе и Усик во нивниот втор меч, а Усик после тоа се врати многу посилен. Ќе видиме дали Украинецот ќе може да повтори нешто такво во преостанатиот дел од овој натпревар. Првата половина од седмата рунда помина со малку побавно темпо и за двајцата боксери. Фјури се чувствуваше удобно знаејќи дека ја има контролата на натпреварот, додека Усик се мачеше да ја затвори дистанцата и воопшто не можеше да го стигне Фјури. Фјури повторно ја наоѓа целта со десен аперкат, додека Усик моментално изгледа како многу полош боксер. Ја чекаме реакцијата на Украинецот, а на крајот од рундата ја добивме! Усик влезе со силен лев удар директно во лицето на Фјури и конечно забележа успех со своите напади.

6 коло:

Усик мора да промени нешто. Стана предвидлив и Тајсон Фјури го контролира натпреварот без многу проблеми во овој момент. Усик напаѓа премногу линеарно и изедначено, недостасуваат неговите класични напади од различни агли и Фјури лесно го чита Украинецот. Во средината на рундата, Фјури постигнува одличен десен аперкат и го тресе Усик. Ја помириса крвта на Тајсон Фјури, го продолжи притисокот и повторно го стресе Усик со уште еден аперкат. Украинецот делува беспомошно и психички тоне се подлабоко и подлабоко. Тајсон Фјури моментално посегнува по статусот апсолутен светски шампион, но да не го отпишуваме Усик несериозно!

5 рунда:

На лицето на Александар Усик по четвртата рунда се појави мал расекотина, што е само доказ дека Фјури удира се почесто. 53-48 е статистиката за удар на почетокот на четвртата рунда, но Усик е за 10 отсто попрецизен бидејќи здаде околу 50 удари помалку од Фјури. Во средината на рундата, Фјури поврзува два удари во телото со кои малку го успори Усик. Секунди подоцна, Фјури повторно тргнува во телото на Усик, но удира дебело под појасот и внесува бес на лицето на Усик. Акцијата накратко престана, а Усик почна да изгледа малку фрустрирано во рингот. Фјури одлично го држи Украинецот на дистанца, често удирајќи со предни директи и го прекинува темпото на Усик со удари во телото. Украинецот напаѓа со преден директ, но често останува прекраток. По пет рундиу, Тајсон Фјури се уште го контролира натпреварот и делува малку подобро.

4 рунда:

Видливо е дека Фјури се чувствува се поудобно во рингот и мечот станува се поинтересен! Сепак, одбраната на Усик е на високо ниво и Украинецот додега успешно ги избегнува најсилните удари на Тајсон Фјури. „Џипси Кинг“ претходно во мечот зада декомбинација од лев директ и десен аперкат кој не ја најде целта. Во 4.рунда Фјури направи мала измена. Десниот директ и левиот аперкат паднаа на главата на Усик и тоа беше многу убава комбинација. Околу 30 секунди подоцна Фјури постигна одличен десен аперкат во телото на Усик. Фјури презема иницијатива, но Усик повторно забрзува! Украинецот успеа да го изведе Фјури од аголот, упати неколку добри удари по телото и покажа дека нема само да му ја препушти иницијативата на противникот.

3 рунда:

Фјури ја фати „работната температура“ и се почесто ги фрла ударите. Со предниот директ се обидува да го држи Усик на дистанца од која може да му се закани Украинецот, но Усик континуирано притиска и засега одлично му оди во мечот против значително поголемиот противник. Усик многу финтира, а неговиот удар во средината на третата рунда повторно убаво падна на лицето на Тајсон Фјури. Аголот на Фјури бара повеќе удари во телото, но Џипси Кинг во третата рунда многу повеќе ја напаѓа главата. На 25 секунди до крајот на рундата, Фјури чисто го удри Усик во глава, што предизвика реакција кај публиката, но Усик продолжи со високо темпо, како ништо да не се случило. Многу добра рунда на Тајсон Фјури, но многу е тешко да се одреди подобриот боксер во овој дел. Двајцата многу добро се боксираат.

2 рунда:

Александар Усик боксира со голема самодоверба! Веднаш на почетокот на втората рунда, Усик повторно брилијантно погоди, овојпат со два удари. Тајсон Фјури реагира со насмевка на лицето, но навистина го почувствува ударот на Усик и засега Украинецот ги држи конците в раце! Го чекаме првиот конкретен потег на Фјури на овој натпревар. „Џипси Кинг“ се обидува да ја пронајде целта со комбинација од преден директ и десен аперкат, но засега неуспешно. Многумина предвидуваа многу клинч на овој меч, но Тајсон Фјури засега не ја иницира борбата во клинч. Александар Усик врши многу добар притисок, но и втората половина од рундата носи добри моменти за Фјури. Британецот постигна два убави десни аперкати во телото на Усик, но Украинецот досега добро се справува со тие удари. Фјури има најголем успех досега со десен аперкат кој ги напаѓа телото и главата на Александар Усик.

1 рунда:

Пред почетокот на мечот владееше неверојатна тензија и едвај го дочекавме почетокот на мечот на векот! Александар Усик изгледа многу самоуверено на стартот од мечот. Украинецот веднаш го зазеде центарот на рингот и ги гради нападите со преден директ. Тајсон Фјури главно го напаѓа телото на Усик, кое го најави како свое најголемо оружје на овој натпревар. Усик одговори со удари по телото по две минути од борбата, а неколку секунди подоцна следеше „шоубоатинг“ на Тајсон Фјури. Џипси Кинг се потпре на аголот на рингот и кратко танцуваше. Продолжението од првата рунда не помина најдобро за Фјури. Усик постигна одлична лево кроше, а на крајот од рундата успеа да го турне Фјури во аголот и да зададе уште еден добар удар што можеби ќе ја украде првата рунда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО