Џеј Опетаја си ја врати титулата на ИБФ против Маирис Бриедис

Џеј Опетаја си ја врати титулата на ИБФ откако постигна лесна победа во реваншот со Маирис Бриедис.

На Австралиецот му беше одземена титулата во пресрет на победата над Елис Зоро во декември, а при враќањето во Кингдом арената во Ријад, Саудиска Арабија, не успеа да импресионира и покрај тоа што забележа убедлива победа.

Опетаја го доби за прв пат кога го надмудри Бридис во 2022 година во ноќта во која Летонецот доби скршеница на носот, а вилицата на Опетаја беше скршена.

Потсетувањето за нивната прва борба дојде уште во втората рунда кога Опетаја одговори на налетот удари од агресивниот Бридис со болна комбинација пред двата накратко и диво заменети удари во јажињата.

Следеше солидна лева рака од Опетаја во третата рунда, како и удари по телото во четвртата и петтата рунда. Ако постоеше сомневање дека, влегувајќи во неговиот 31-ви натпревар, комбинацијата од неговите 39 години и – бидејќи не се бореше откако ја загуби претходната борба пред речиси две години – недостатокот на активност целосно ќе го поткопа, Бриедис покажа дека ги задржал своите култивирани движења и избалансирани стапала.

Во шестата рунда изгледаше уште еден удар дека ќе го скрши носот на Бридис – тоа го направи во четвртата рунда – но тој одговори со својата најдобра рунда во седмата кога слета уште еден лев директ.

Во осмата рунда Бриедис беше предупреден од судијата Хауард Фостер за низок удар, но и покрај сета агресија со која ја следеше победата, ретко беше доволно ефикасен и 28-годишниот Опетаја го казни во десетата рунда со силен лев удар.

Опетаја остана крвав од поефикасниот напад на Бриедис во 11-та рунда, но влезе во 12-та барајќи нокаут, и покрај сета амбиција против најдобрите, тој никогаш не се приближи поблиску од голем десен директ и удар во телото што го принуди Опетаја да се врати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО