Варгас и Салидо по гладијаторска битка нерешено (ВИДЕО)

Francisko Vargas-Salido

Франциско Варгас ја задржа титулата на Светскиот боксерски совет во суперперо категорија по тешката битка со Орландо Салидо.

Шоуто се одржа во Карсон (САД). Двајца од судиите ја прогласија борбата за нерешена 114-114, а третиот му даде мала предност за шампионот 115-113. Шампионот подобро ја започна средбата, но во подоцнежните рунди Салидо имаше предност.

Варгас ја продолжува кариерата без пораз. Тој има 23 победи (17 со нокаут) и 2 нерешени. Билансот на Салидо е 43 победи (30 со нокаут), 13 порази и 4 нерешени.

„Знаев дека ќе имам многу сериозен противник. Салидо е страотно тврд и има добра брада“, рече Варгас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО