Дон Фреј ќе стане дел од Куќата на славните на УФЦ

328

Don Frej

Поранешниот борец во тешка категорија, Доналд „Дон“ Фреј, оваа година ќе стане дел од Куќата на славните на УФЦ, тоа беше дефинирано во текот на викендот.

50-годишниот Фреј ја заврши петнадесетгодишна ММА кариера со 20 победи, 9 порази и 1 нерешен резултат. Тој го освои турнирот УФЦ 8 и први шест настапи во октагонот ги заврши со нокаут или технички нокаут.

И денес Дон Фреј е амбасадор на мешаните боречки вештини, своевремено беше една од најпопуларните личности во спортот.

Фреј дури се обиде и во кечерското борење во Јапонија, каде што се здоби со голема популарност.

Приемот во Куќата на славните ќе се одржи на 10 јули.