Усик удри по Фјури за парите и боксерската величина

Одбројувањето до борбата за неприкосновената титула во тешка категорија веќе започна, а многу брзо ќе го дознаеме и името на новиот апсолутен шампион. Тоа ќе биде Тајсон Фјури (34-01) или Александар Усик (21-0) кои зџаложуваат сите свои појаси. Меѓутоа, со текот на годините ваквата борба постојано се одложуваше, без разлика на инволвираните во неа. Најчесто проблемот биле парите, бидејќи секој од носителите на појасите барал лавовски дел од колачот. Овојпат нема некоја особено голема разлика, бидејќи според непотврдени информации, „Џипси Кинг“ повторно успеал да ја наметне својата волја во преговорите.

Во меѓувреме, Фјури не престанува да зборува за слава и пари. Сепак, ова го налути Усик и тој дури реши да го кастрира ривалот по ова прашање.

„Фјури зборува за величина во боксот. Во исто време вели дека сака многу пари. Големината во боксот не се одредува со пари“, изјави Украинецот, пренесува Боксинг ТВ.

Не еднаш сме виделе неуспешни преговори, а меѓу нив двајца и со Ентони Џошуа и Дионтеј Вајлдер. Четворицата несомнено го одбележаа спортот во изминатите десет години и станаа најголеми имиња. Меѓутоа, за разлика од другите, тие беа отуѓени еден од друг долго време, сè додека не се појавија арапските пари, кои ги задоволуваат дури и нивните најлуди желби.

Тајсон Фјури ќе се бори со Александар Усик на 18 мај во Ријад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО