Усик: Му давав совет на Фјури во борбата со Нгану

Во возбудлива борба во Саудиска Арабија Тајсон Фјури се соочи со Френсис Нгану. Овој меч го означи преминот на Нгану во светот на боксот. Борбата беше многу интересна, а Нгану дури успеа да го сруши Фјури пред да дојде до контроверзна поделена одлука за Британецот.

Додека многумина во боксерската заедница веруваат дека Фјури требало да загуби, Усик е среќен што победил неговиот следен противник. Светот моментално очекува пресметка меѓу Усик и Фјури, со изгледи да го круниса неприкосновениот шампион во тешка категорија. Немало таков повеќе од 20 години, а тоа дава уште поголем интерес на борбата.

На мечот со Нгану, Усик се загрижи и му даде совет на Фјури од толпата.

„На нокдаунот реков: „Уааааааааааауауауауауауауа – Френсис, внимавај, те молам! Тогаш реков: „Тајсон, тупаница, тупаница, мрдај, удри!“ Мора да се признае, бев малку нервозен затоа што нашата борба е веројатно загрозена. Почнав дури и да му викав некои ситници од типот: „Употреби го својот удар, удирај го побрзо“. Тоа е тоа.

Можеби изгледа чудно кога мојот иден противник се бори, а јас сум тука да го поддржувам и да му давам совети. Веројатно изгледа чудно, но јас и сите навивачи сакаме да видиме како се бориме. Важно е да направиме се што е можно тоа да се случи“, рече Усик.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Usyk. The Cat. Oleksandr (@usykaa)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО