Френсис Нгану преговара со Дионтеј Вајлдер за борба во ММА: Тој е навистина сериозен

Тешкашот на ПФЛ, Френсис Нгану, би можел да го пречека Дионтеј Вајлдер во кафезот во 2024 година.

„Предатор“ дебитираше во бокс викендов во Саудиска Арабија против Тајсон Фјури. И покрај тоа што влезе во борбата како голем аутсајдер, Френсис Нгану тесно загуби од „Џипси Кинг“. Иако претрпе пораз со поделена одлука, тој беше пофален од многумина, вклучувајќи ги Еди Херн, Мајк Тајсон и многу повеќе.

Веднаш, многумина претпоставуваа дека Френсис Нгану нема да го напушти светот на боксот. Луѓето вклучувајќи го и Малик Скот рекоа дека тешкашот од ПФЛ треба да се соочи со Дионтеј Вајлдер. „Бронзениот бомбардер“ моментално е без нова борба откако пропадна неговата декемвриска борба со Ентони Џошуа.

Сепак, се чини дека Френсис Нгану ќе се врати во светот на ММА. На ММА час со Ариел Хелвани поранешниот шампион на УФЦ потврди дека се водат разговори со Вајлдер. Сепак, овие разговори се за борба во ПФЛ, а не за борба во боксерскиот ринг.

„Мислам дека тоа е добра идеја. Ние всушност разговаравме за тоа, се разговараше“, одговори Френсис Нгану на прашањето за борбата со боксерот во ПФЛ. „Значи, тоа е нешто што потенцијално може да се случи. Дионтеј Вајлдер тренира ММА веќе неколку месеци“.

„О, да, бидејќи тука има опции. Сè уште ништо не е сигурно, но дефинитивно го привлече моето внимание. Значи, тоа е нешто што има смисла, а тој е навистина сериозен за ММА. Знам дека многу луѓе велат: „Направете го ова во бокс , правете го ова во ММА“, но мислам дека Дионтеј Вајлдер е многу заинтересиран за ММА. Дури и за него, важно е да влезе во октагонот за ММА и само за ММА“.

„Но, повторно ќе биде тешко, ќе биде различно. За разлика од овој пат кога јас се качував на планината, тој ќе се искачува на планината“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО