Сребрен за Варадинова, бронзени за Арсова и Асани на Европскиот куп во Карловац

Viktorija Varadinova na EK vo Karlovac

И помладите кикбоскери на Македонија се враќаат со три медали од Европскиот куп во Карловац-Хрватска, еден сребрен и два бронзени.

Викторија Варадинова во категоријата до 60 килограми за постари кадети во лајт контакт го освои сребрениот медал, бидејќи во финалето беше поразена од Лорена Јуришиќ од Сушак. Нејзината клупска другарка, Јована Арсова (-55 кг), беше трета во кик лајт за постари кадети.

Јуниорот Дурак Асани (-84 кг) во кик лајт се избори за бронзениот медал.

Jovana Arsova na EK vo Karlovac

Да потсетиме дека Бобан Илиоски (-75 кг) и Димитар Георгиев (-81 кг) освоија златни медали во сениорска конкуренција во лоу кик, а Милан Кубин (-91 кг) бронзен медал.

Илиоски имаше три борби, полуфиналето и финалето ги одби со нокаут и беше прогласен за најдобар борец на турнирот. И Ѓоргиев имаше три борби во кои славеше.

А, Бајрам Рамадани (- 69 кг) и Јакуп Исејни (-79 кг) исто така во сениорска конкуренција, но во кик лајт освоија бронзени медали, како и Хадис Рамадани (-67 кг), но во јуниори во лоу кик се закити со бронзен медал.

На турнирот учествуваа 1005 натпреварувачи од 159 клубови од 21 држава.

KL – Starije kadetkinje -55

1. BONITA KÜRTI, Debreczeni Team
2. ALEKSANDRA SPASESKI, KBV SEVNICA
3. EDITA BRKIĆ, KBS Borac Jelah
3. JOVANA ARSOVA, WAKO MACEDONIA

KL – Juniori -84

1. BORIS ORLOVIĆ, PRETORIAN
2. ELVEDIN UNKIĆ, KBS Borac Jelah
3. MATEO MOKOLE, TIGAR KARLOVAC
3. DURAK ASANI, WAKO MACEDONIA

LC – Starije kadetkinje -60

1. LORENA JURIŠIĆ, SUŠAK
2. VIKTORIJA VARADINOVA, WAKO MACEDONIA
3. NINA VEBER, KBK Koper
3. LEA BERKE, Power kick Murska Sobota

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО