Се договара борбата меѓу Тајсон Фјури и Усик за февруари 2023 година

Борбата за обединување на сите титули во тешка категорија меѓу Британецот Тајсон Фјури и Александар Усик ќе се одржи во февруари 2023 година, според ЕСПН.

Според изворот, борбата ќе се одржи во една од земјите на Блискиот Исток. Организаторите ги разгледуваат опциите со Саудиска Арабија, Катар и ОАЕ. Борбата се очекува да се одржи на 11 или 18 февруари.

Потсетуваме дека претходно министерот за спорт на Саудиска Арабија потврди дека земјата е заинтересирана да биде домаќин на битката за титулата.

Украинскиот боксер Александр Усик ги одбрани светските титули на ВБА Супер, ВБО, ИБО и ИБФ во тешка категорија во борба со Ентони Џошуа. Тајсон Фјури го држи шампионскиот појас на ВБЦ.

Фјури неодамна изјави дека сака да се бори со Усик, но сака Саудиска Арабија да му плати 500 милиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО