Поветкин за Бетербиев: Не му успеа против Јард, но си ја исполни мисијата

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија Александар Поветкин ја коментираше победата на рускиот непоразен боксер, актуелен шампион во полутешка категорија на ВБО, ВБЦ и ИБФ, Артур Бетербиев над Британецот Ентони Јард.

„Бетербиев – браво! Може ли да кажам повеќе? Да, нешто не му успеа, бидејќи и Јард е добар боксер. Но, мислам дека Бетербиев ја исполни својата мисија. Дојде и удри, направи што требаше. Прекинот на борбата не беше изненадувачки.

Да не интервенираа секундантите, Артур ќе го завршеше противникот. Тешко е да се спореди Јард со неговата борба против Ковалев. Ковалев тогаш беше во одлична форма, така што не е мое да судам за напредокот на Британецот“, изјави Поветкин пренесува MMA.Metaratings.ru.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО