Поранешен боксерски судија призна дека му помогнал на Мани Пакијао да победи во борба пред 22 години

Поранешниот боксерски судија Карлос Падиља призна дека пред повеќе од две децении му помогнал на Филипинецот Мани Пакијао да го победи Австралиецот Недал „Слабиот“ Хусеин.

Пакјао тогаш имаше 21 година и ѕвезда во подем.

Филипинецот на крајот го победи Скини со прекин во десетата рунда во мечот за титулата на ВБЦ Интернационал во супер бантам категорија. Мечот се одржа на 14 октомври 2000 година во Антиполо, Филипини.

Падила го судеше и „Трила во Манила“, легендарниот боксерски меч од 1975 година помеѓу Мухамед Али и Џо Фрејзер.

Познатиот боксерски судија сега открива како му помогнал на Пакијао да дојде до победа.

Имено, кога Австралиецот во четвртата рунда го собори Пакијао, Падиља го „продолжи“ стандардното броење на десет за да му даде малку повеќе време на Филипинецот да се опорави.

„Јас сум Филипинец и знам дека сите Филипинци ја гледаат борбата, затоа и го продолжив пребројувањето. Знам како да го направам тоа“, призна Карлос Падиља и продолжи:

„Кога стана, го прашав: ’Еј, добро си?’, и тоа му даде уште малку време да се вразуми“.

Пакијао подоцна го удри Хусеин со глава, а Австралиецот имаше расекотина над левото око.

Но, Падиља го класифицираше судирот на глави како „удар“. Пакијао победи со ТКО откако докторот ја прекина борбата поради крварењето на Хусеин.

„За мене тоа беше удар со рака, иако тој (го удри со глава)“, рече Падиља и допушти борбата да продолжи:

„Како судија, тоа е најдобриот начин – да му дозволите на докторот да го прекине мечот. Но, тие знаеја дека е моја вина“.

Хусеин, чиј тренер беше поранешниот австралиски светски шампион Џеф Фенех, признанието на Падиља на Инстаграм го нарече „пародија и вистинска неправда“.

„Тие треба да одговараат за спортот што го сакаме“, напиша Недал Хусеин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО