Нгану: Ќе боксирам без разлика дали тоа му се допаѓа на УФЦ или не

Актуелниот шампион во тешка категорија на УФЦ, Френсис Нгану, е надвор од октагонот од почетокот на 2022 година. Победи со едногласна одлука во првата одбрана на титулата против Сирил Гане. Нгану влезе во мечот со повреда на лигаментите на коленото што се влоши за време на борбата од пет рунди.

Нгану е на пат кон целосно закрепнување и целосна подготовка за неговата следна борба. Сепак, се чини дека треба да се подготви да се соочи со поранешниот шампион во тешка категорија, Џон Џонс.

„Предаторот“ е подготвен се додека неговиот договор е полиран на негово задоволство.

„Тоа е планот – да се борам со Џонс во март 2023 година, но кога ќе направам план, треба да одам чекор по чекор“, рече Нгану. „Прво да го решиме договорот. Продолжувањето на договорот со УФЦ се уште е во тек. Сè уште работиме на тоа. Сè уште не сме готови. Отсекогаш сакав да останам во УФЦ. Само сакам работите да бидат на вистински начин. Сакам само подобра структура на договорот за да имам подобра иднина.

Јас сум возбуден. Возбуден сум што се враќам во октагонот, но под подобри услови. Од борбата со Џонс ќе се заработат многу пари. Но, има многу други битки кои исто така ќе бидат со добар профит.

Сакам да ми се корегира договорот и дозвола да се натпреварувам во бокс“, категоричен е тој. Одлуката е моја, сакале или не. Сакам да боксирам. Ќе боксирам затоа што сум слободен и одлучувам што ќе правам со мојата иднина“.

Џонс е надвор од терените речиси три години. „Коски“ последен пат се бореше за одбрана на титулата во полутешка категорија, победувајќи го Доминик Рејес со едногласна одлука на УФЦ 247. Притисокот за долго посакуваното деби во тешка категорија го натера Џонс да ја напушти титулата и почна да ја зголемува телесната тежина како подготовка за она што допрва треба да дојде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО