ПФЛ Африка започнува во 2025 година, а Френсис Нгану ќе биде главен актер

ПФЛ е пред УФЦ во однос на домаќините на ММА настани во Африка.

Во средата, промоцијата официјално го најави лансирањето на ПФЛ Африка. Најновата регионална лига на ПФЛ се очекува да започне во вториот квартал на 2025 година. Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану ќе биде претседател на ПФЛ Африка, се вели во соопштението на промоцијата.

„Возбуден сум и почестен што сум претседател на ПФЛ Африка, лига што ќе ги обликува темелите на африканската ММА“, рече Нгану во соопштението. „Како што видовме, во Африка има огромно богатство на таленти кои само ја чекаат својата шанса. Многу сум горд што можам да се вратам во мојата родна земја и да донесам одлична содржина во регион со толку страсна и разновидна база на фанови“.

ПФЛ Африка ќе го користи форматот на потписот на промоцијата, кој вклучува регуларна сезона, плеј-оф и дивизиско првенство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PFL Africa (@pflafrica)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО