Патрисио Питбул во реваншот го победи А.Џ.Мекки

142

Бразилскиот ММА борец, Патрисио Питбул, со едногласна одлука на судиите го победи Американецот А.Џ.Мекки во главната борба на настанот Белатор 277 во Сан Хозе и ја освои титулата во перо категорија.

Така, Питбул се реваншираше за поразот од јули минатата година кога Мекки славеше со гилотина на крајот од втората минута. Тоа беше 33-та победа на Бразилецот во кариерата и осма во девет натпревари.

Патрисио го започна мечот со „ножни удари“, додека Мекки се обиде да го удри противникот во глава. Питбул потоа почна да му се спротивставува на Американецот, кој го губеше темпото.

Во третата рунда бразилскиот борец го затресе Мекки кој едвај остана на нозе и потоа имаше успешно демолирање.

Бразилецот се обиде да го заврши мечот со гилотина, но американскиот борец се извлече од тешката ситуација. Мекки го надбори противникот во четвртата рунда и тој период му припадна нему.

Питбул возврати во последната рунда, но на крајот Мекки обезбеди демолирање и борбата ја заврши на горна позиција.

Борбата за титулата меѓу Вадим Немков и Кори Андерсон беше откажана по несреќен директен судир.

Во другите борби на главната програма, Арон Пико го победи Адли Едвардс со прекин во третата рунда, како и Линтон Васел против Тимоти Џонсон, но во првата рунда.

Резултати од Белатор 277:
Патрисио Питбул – A. J. McKee – едногласна одлука (49-46, 48-47, 48-47)
Вадим Немков – Кори Андерсон – без одлука (случаен судир на главите), Р3
Арон Пико – Адли Едвардс – ТКО, Р3 (0:55)
Линтон Васел – Тимоти Џонсон – ТКО, Р1 (4:21)

Воведни борби:
Тајсон Милер – Ралан Грејси – ТКО, Р1 (5:00 часот)
Тајрел Форчн – Раким Кливленд – ТКО, Р1 (1:38)
Довлетџан Јагшимурадов – Рафаел Карваљо – ТКО, Р2 (4:04)
Боби Серонио III – Калоб Рамирез – КО, Р2 (2:14)
Гастон Боланос – Даниел Кери – ТКО, Р1 (4:59)
Кајл Крачмер – Мајкл Ломбардо – едногласна одлука (29-28, 30-27, 30-27)
Едвин Де Лос Сантос – Алберто Мендез – едногл. одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Рохелио Луна – Сократис Хернандез – ТКО, Р3 (4:48)
Лерд Андерсон – Џеј Ти Доналдсон – завршница (гушење од позади), Р1 (2:44)
Тео Хејг – Алан Бенсон – завршница (гушење од позади), Р1 (2:08)