Мајкл Хантер е подготвен за двобој со Џозеф Паркер

159

Поранешниот шампион на ВБО во тешка категорија Џозеф Паркер конечно се врати во рингот минатата сабота во Тексас, кога го нокаутира Шоундел Винтерс во загревачкиот на меч меѓу Мајки Гарсија и Џеси Варгас.

Откако мечот заврши, Паркер изрази желба да се сретне со топ предизвикувач.

Друг боксер во првите десет што бара голема борба е Мајкл Хантер. Тој последен пат се бореше во декември, кога борбата со Александар Поветкин заврши нерешено.

Хантер е подготвен да го прифати предизвикот на Паркер за двобој, а неговиот тим верува дека Новозеландецот ќе биде нокаутиран.

„Паркер е лесен противник за нас“, рече менаџерот на Хантер, Мартин Миколајчак и додаде: „Тој е бавен со нозете, а кардиото му е ужасно. Мајкл дефинитивно би го нокаутирал“.