Лук Рокхолд дебитираше во Карате комбат со брутален нокаут, па ја прозва легендата на ММА спортот (ВИДЕО)

Лук Рокхолд го победи Џо Шилинг со технички нокаут на главниот настан на настанот Карате комбат 45 што се одржа во Дубаи. Поранешниот шампион во средна категорија на УФЦ и Страјкфорс го удри 40-годишниот противник со моќна десно кроше на почетокот на третата рунда, соборувајќи го на подот, а потоа го заврши со серија удари од стоечка позиција. Тоа беше дебитантскиот настап на Рокхолд во организацијата Карате комбат, со која потпиша договор на почетокот на март.

Рокхолд својата последна борба во УФЦ ја водеше на крајот на август 2022 година кога со едногласна одлука загуби од Пауло Коста, а потоа, на крајот на април минатата година, во БКФЦ имаше меч со „голи раце“ каде освен неговиот пораз од Мајк Пери со прекин во втората рунда – тој исто така заработи значителна штета на забите. Во септември минатата година требаше да ги одмери силите и со Крег Џонс во граплинг меч, но тој меч беше откажан. Борбата против Шилинг беше, според тоа, втора во „пост-УФЦ“ фазата на Рокхолд во неговата кариера, а сега се врати на победничките патеки.

https://twitter.com/MMAJunkie/status/1781770093493445004?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1781770093493445004%7Ctwgr%5Eb8f0817f5571a1b384d2655bcb139d21ee03a8ce%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffightsite.hr%2Ffightsite%2Fostalo%2Fvideo-luke-rockhold-brutalnim-nokautom-debitirao-u-novoj-organizaciji-pa-prozvao-legendu-mma-sporta-15452558

Карате боречката промоција постои од април 2018 година и се заснова на организација на турнири во професионално, односно „фул контакт“ карате, а со своите атрактивни и динамични натпревари низ годините ја зголемува својата популарност и привлекува се повеќе внимание кај боречката публика.

По натпреварот, Рокхолд ја повика ММА легендата Лиото Мачида.

„Има само еден човек со кој сакам да се борам овде, а тоа е Лиото Мачида“, изјави 39-годишниот Американец по победата, а потоа му испрати порака на стариот ривал: „Имаш среќа затоа што не дозволуваат лакти, па нема повеќе кошмари за лактите, ајде да видиме што имаш, да видиме како ќе изгледаат исплатите“.

Да потсетиме, Рокхолд и Мачида се сретнаа во октагонот на УФЦ во средината на април 2015 година на настан во Њуарк (Њу Џерси, Соединети Американски Држави), а Американецот тогаш го победи Бразилецот давење од позади во втората рунда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО