Историско опростување: Мирко го предизвика Федор!

Мирко Филиповиќ, се чини, дека почна да размислува за својата проштална борба. На својот Фејсбук профил објави отворен повик за Федор Емилијаненко за пресметка во неговата проштална борба.

Не знаеме дали е ова уште една во низа од шегите на Мирко, со кои често сака да игра со мечтите на своите фанови, но тоа е, секако, нешто интересно да се пренесе, бидејќи веднаш покрена дебата. Фановите се помпезни со самата помислата за реванш на една од најголемите тешкашки ММА борби кога било.

https://www.facebook.com/mirko.filipovic.3139/posts/1183226791803813

„Кој е за мојата проштална борба против Федор? Ако се осмели Федор да ја прифати борбата …“, напиша Мирко покрај фотографијата што ја постави.

Првата борба помеѓу 40-годишниот Русин и две години постариот Кро Кап се одржа во август 2005 година. Тогаш Федор забележа победа со одлука на судиите, но Филиповиќ во неколку моменти на оваа борба имаше одлична можност да го совлада дотогаш недопирливиот Русин.

Сепак, не знаеме колку е реална оваа борба, бидејќи Емилијаненко има валиден договор со Белатор, каде што во јуни го чека борбата против Мет Митрион. Филиповиќ порано изјави дека прошталната борба борба би сакал да ја има во Јапонија, така, се чини, дека ова е можно само ако борбата се одржи на настан на Белатор во Јапонија.

https://youtu.be/ZNmQWaeu_2w

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО