Го договарат следениот противник на Канело – Англичанецот Џон Рајдер

Иднината на Канело Алварез е се поизвесна со секој изминат ден.

Извршниот директор на Мечрум бокс, Еди Херн изјави дека неприкосновениот шампион во супер средна категорија Алварез е „многу веројатно“ да се соочи со Џон Рајдер во мај во САД, Велика Британија или Мексико и дека веќе започнале разговори за потенцијална борба со менаџерот на Алварез и неговиот тренер Еди Рејносо.

Алварез (58-2-2, 39 КО) моментално се опоравува по операцијата на левиот зглоб. Минатиот месец боксерот изјави дека терапијата оди добро и дека сака „битка за загревање“ пред да се соочи со Дмитри Бивол во реваншот во септември 2023 година, со надеж дека ќе му се реваншира за вториот пораз во кариерата.

Рајдер (32-5, 18 КО) живее во Велика Британија и се радува на успешната 2022 година, победувајќи го Даниел Џејкобс со одлука во февруари и Зак Паркер со ТКО во петтата рунда во ноември.

Со победата над Паркер – кој беше принуден да се повлече од борбата поради скршеница на десната рака – Рајдер ја освои привремената титула на ВБО во суперсредна категорија и стана задолжителен предизвикувач на ВБО за титулата на Алварез.

34-годишниот Рајдер има порази од Калум Смит, Роки Филдинг и Били Џо Сандерс – противници кои Алварез ги победи.

„За среќа, се појави можност за Џон Рајдер. Имаше одлична година“, изјави Херн, кој е менаџер на Рајдер. „Ако Канело Алварез ја бара таа привремена борба за титулата во ВБО, би сакал да го поканам Канело Алварез во Велика Британија. Тоа би бил огромен настан за британскиот бокс. Мислам дека и нему тоа би му се допаднало и мислам дека Џон Рајдер ја заслужува оваа можност по годините што ги имаше и победите што ги акумулира. Тоа е она на што се надевам, ако можам да го направам тоа.

Емирати е фантастичен стадион за Канело против Рајдер. Вембли, се разбира, е дом на големите битки. На секој отворен стадион британските фанови на борбата би биле среќни да го видат Канело Алварез во Обединетото Кралство. Можам да направам нешто навистина посебно. Ова е можеби нашата шанса да го донесеме Канело во Обединетото Кралство. Би било неверојатно. Ќе видам дали можам да го привлечам“.

Рејносо е склон да се согласи за мечот.

„Рајдер излезе од добра серија и имаше неколку добри натпревари. Ќе се подготвам за оваа битка“, изјави Рејносо за ИД Боксинг. „Ова е интересен меч, сум сретнал човек кој притиска напред и е агресивен. Тој во последно време добива многу битки и ова ќе биде интересен натпревар“.

Рајдер со нетрпение ја очекува можноста да се бори со Алварез.

„Тоа ќе биде нешто големо. Тој е глобална суперѕвезда и би било неверојатно да го доведам во мојот роден град“, изјави Рајдер за ИД Боксинг. „Би отишол во Гвадалахара или Акапулко да се борам со него. Да, ако има варијанта, ќе се борам со него кај што е.

Ако Канело се пензионира, јас ќе бидам светски првак, но не сакам да бидам светски првак без да го заслужам тоа. Сакам да се борам со него. Сакам да се борам со добар шампион и да излезам, да бидам забележан и да ги соберам сите признанија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО