Фјури за Усик: Ќе му ја наметнам мојата волја на ова подло копиле

Тајсон Фјури објави дека почнал да тренира за борба со Украинецот Александар Усик.

Непоразениот британски боксер, актуелен шампион на ВБЦ во тешка категорија, ќе инкасира 70% од приходите. Усик се согласи на оваа нефер понуда, официјализирајќи ја нивната борба. Двајцата ќе се борат на 29 април во Лондон, Велика Британија.

Фјури ќе биде на линијата за титулата на ВБЦ, додека Усик е на линијата за ВБА (Супер), ВБЦ, ИБФ, ВБО и ИБО титулите. Оваа борба ќе има неприкосновен шампион во тешка категорија за прв пат по повеќе од 20 години. Тајсон верува дека ќе може да ја наметне својата волја во оваа борба.

„Добро утро свету! Денеска е првиот ден од мојата подготовка за дуелот со Усик. Не ми требаат шест месеци, четири месеци и сето тоа. Имам шест недели и уште една недела за одмор.

Среќни денови. Имам намера да му ја наметнам мојата волја на ова мало гадно копиле. Едвај чекам“, рече Фјури во видеото објавено на неговата страница на социјалните мрежи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО