Ерол Спенс ќе атакува на трета светска титула

209

Претстојниот викенд ќе им обезбеди на боречките навивачи ширум светот изобилство на висококвалитетни боксерски и ММА судири од целиот свет.

Акцијата започнува во раните утрински часови во сабота (македонско време), кога во Сан Хозе, САД, ќе се одржи еден од најочекуваните настани „Белатор 277“. Приближно 24 часа подоцна, двајца од тројцата боксерски шампиони во полусредна категорија, Ерол Спенс и Јорданис Угас ќе се борат во Тексас.

Во раните утрински часови во недела ќе се соочат двајца светски шампиони во полусредна категорија. Американецот Ерол Спенс, кој ги носи појасите ВБЦ и ИБФ, ќе се обиде да го додаде појасот ВБА во својата колекција. Сепак, тоа нема да биде лесна задача, бидејќи кубанскиот феномен Јорданис Угас е можеби најопасниот ривал во богатата кариера на „Вистина“.

Спенс ќе може да допре до домашната публика, што е неверојатен бонус. Американецот не се борел од декември 2020 година, а ова е најдолга пауза во неговата кариера. 35-годишниот Кубанец важи за генерален аутсајдер, но за него тоа не е ништо ново. Истото беше случај и во 2021 година, кога Угас ја пензионираше легендата Мани Пакијао и покрај сите експерти и критичари.

Сепак, Спенс е во цутот на својот живот. Ерол (32) е далеку побрз од Пакијао (41), а способноста на „Тру“ да се прилагоди на секого и на се е феноменална. Победата на Спенс со технички/нокаут или дисквалификација се проценува на 3,60. Ризично, но и оправдано. Американецот нема нокаутирано противник од 2018 година и сега е совршено време да се врати на старите навики на кршење глави.