Дерик Луис овој пат на границата во тешка категорија, Спивак се покажа многу полесен од него

Иако на некои слики изгледаше многу послаб, се чини дека повторно симнуваше килограми за воопшто да влезе во тешка категорија.

Белатор 290 е викендов проштален настан за големиот Федор Емелијаненко, па најверојатно тие ќе украдат поголем дел од публиката од УФЦ. Сепак, УФЦ носи и солиден настан кој вреди да се погледне, но се одржува во прилично необично време, кое ќе ни одговара во Европа.

Сергеј Спивак и Дерик Луис конечно ќе се соочат, а првично требаше да се соочат во ноември минатата година. За време на самиот настан вечерта во еден момент беше објавено дека „главниот настан“ нема да се одржи, а причината беше здравствениот проблем на Луис. Подоцна се дозна дека има проблеми со варењето, иако самиот неколку пати по ова прашање кажал друга причина.

Официјалното мерење беше направено денес, чии резултати ќе можете да ги прочитате на дното на статијата, така што сите обврски сега се исполнети и останува само да го чекаме почетокот на настанот. Настанот започнува во 04:00 часот ноќта од сабота кон недела, додека главниот дел започнува околу 07:00 часот што е идеално за нас.

Покрај Луис и Спивак, на настанот ќе настапи и Девин Кларк против Да Ун Јунг, а тоа ќе биде важен меч за Кларк, кој е поразен во три од последните четири настапи. Јунг загуби само еднаш во УФЦ и тоа во неговиот последен настап кога беше нокаутиран од Дастин Џејкоби, а имаше нерешено против Сем Алви.

Марчин Тибура ќе се бори против Благој Иванов, па сигурно ќе имаме солиден настан. Резултатите од официјалното мерење можете да ги прочитате подолу:

УФЦ Фајт најт 218 – Официјални резултати од мерењето (во фунти)

Главeн дел
Дерик Луис (265) – Сергеј Спивац (255,5)
Девин Кларк (204,5) – Да-ун Јунг (205)
Благој Иванов (256,5) – Марчин Тибура (253,5)
Доохо Чои (145,5) – Кајл Нелсон (145,5)
Адам Фугит (170,5) – Јусаку Киношита (170,5)

Прелиминарен дел
Аншул Џубли (155,5) – Јека Сарагих (155) – пат до финалето на УФЦ во лесна категорија
Жеонг Јеонг Ли (145) – Ји Жа (145,5) – пат до финалето на УФЦ во перо категорија
Тошиоми Казама (136) – Риња Накамура (135) – пат до финалето на УФЦ во бантам категорија
Сеунг Гук Чои (125,5) – Сунг Хјун Парк (124,5) – пат до финалето на УФЦ во мува категорија
Менди Бом (125,5) – Џи Јеон Ким (125,5)
Јунјонг Парк (185,5) – Денис Тиулиулин (186)
Исус Агилар (125)  Тацуро Таира (125,5)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО