Федор Емелијаненко го одработи официјалното мерење за последен пат во кариерата, малку е потежок од Бадер (ВИДЕО)

Борците ги завршија последните обврски пред денешниот настан, па останува само да го чекаме почетокот вечерва.

Легендарниот Федор Емелијаненко вечерва ќе го одработи последниот меч во својата 23-годишна професионална кариера, па доцна синоќа по наше време го одработи последното мерење и прес-конференцијата пред мечот. Противник ќе му биде Рајан Бадер кој веќе го победи во 2019 година, па во последниот меч ќе го бара појасот и одмаздата.

На Бадер му беа потребни 35 секунди за да го нокаутира Федор во 2019 година. Фрли широко кроше, а Федор задоцни да реагира, по што се најде на патосот без можност да го продолжи натпреварот. Долго време Скот Кокер и Федор ја најавуваа последната борба на иконата на ММА, а таа требаше да се одржи во Москва.

Од познати причини тоа сега не е можно, но Федор се збогува во малку разочарувачка средина и во сала со која Федор нема никаква врска, во Калифорнија. Можеби би било посоодветно да се збогува на некој настан во Јапонија, особено сега кога Белатор соработува со Ризин. Сепак, причината за ваквото збогување не е позната, а всушност треба да се фокусира на она што е најважно, а тоа е борбата.

Покрај Федор и Бадер, на борбената картата ќе се одржи уште една борба за појасот. Шампионот во средна категорија Џони Еблен за првпат ќе го брани појасот, а противник му е одличниот Анатоли Токов. Остатокот од настанот е сосема солиден, но веруваме дека овие две пресметки сепак се во најдобар интерес на пошироката јавност.

Не ни преостанува ништо друго освен да ја чекаме претставата која започнува вечерва, сабота спрема недела, додека главниот дел се очекува околу 3 часот по наше време. Во продолжение прочитајте ги резултатите од официјалното мерење:

Белатор 290 – Официјални резултати од мерење (во фунти)

Главниот дел

Рајан Бадер (234,4) vs. Федор Емелијаненко (236,2) – за титулата во тешка категорија
Џони Еблен (184) vs. Анатолиј Токов (184,8) – за титула во средна категорија
Сабах Хомаси (170,8) против. Бренан Вард (170,8)

Прелиминарен дел
Нејман Грејси (170,4) против. Данте Широ (170,6)
Мухамед Беркамов (171) vs. Лоренц Ларкин (171)
Хенри Коралес (145,6) vs. Ахмед Магомедов (145,2)
Али Исаев (261,8) vs. Стив Маури (253,4)
Крис Гонзалес (155,6) vs. Макс Роскопф (155,6)
Карл Албректсон (205,2) vs. Грант Нил (205,2)
*Дијана Авсарагова (128,8) vs. Алехандра Лара (125,8)
Дарион Колдвел (135,8) vs. Никита Михаилов (135,4)
* Џејлон Бејтс (136) против. Џорнел Луго (135)
Исаја Хокит (145,6) vs. Питер Ишигуро (145)
Итан Хјуз (170,8) vs. Јусуф Каракаја (170,2)
* – пад на мерењето

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО