Артур Бетербиев: Почитта е пред се!

Рускиот непоразен боксер, актуелен шампион на ВБЦ, ВБО и ИБФ во полутешка категорија Артур Бетербиев објави нова објава на социјалните мрежи.

Артур зборува за својот бескомпромисен став кон боксот. Според Артур, почитта кон противникот треба да биде на прво место. Ноќта меѓу 18 и 19 јуни, во меч за обединување на титулите, Бетербиев го победи Американецот Џо Смит Јуниор.

Во игра беа три шампионски појаси во полутешка категорија. ВБЦ и ИБФ титулите на Бетербиев и ВБО појасот на Смит. Артур изјави дека никогаш нема да учествува во улични тепачки и нема да дава непочитувачки изјави.

„Почитта кон противникот е основа на спортот. Никогаш нема да се наведнам на навреди, тепачки надвор од рингот или непочитување за да ја задоволам јавноста.

Имам уште еден пат во кој почитта е пред се“, напиша Бетербиев на социјалните мрежи.

Бетербиев се враќа во рингот кон крајот на јануари за да се бори со Ентони Јард.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО