Арсланбек Махмудов ќе се бори со Гвидо Вијанело на 17 август

Арсланбек Махмудов ќе се бори против Италијанецот Гвидо Вијанело на 17 август во Квебек на боксерската вечер „Окото на тигарот“, која ќе биде насловена од борбата меѓу Кристијан Мбили и Сергеј Деревјанченко.

35-годишниот Махмудов направи успешен камбек во мај од својот прв пораз во кариерата, нокаутирајќи го Милијан Ровчанин во втората рунда и сега се соочува со потежок тест во Гвидо Вијанело кој загуби со поделена одлука од Ефе Ајагбе во април.

„Вијанело е здрав и многу добар борец судејќи според неговата претходна борба. Ова е важен чекор за мене. Сакам да покажам дека сум меѓу најдобрите и да се доближам до мојата цел. Морам да докажам дека сум подобар од Вијанело“, изјави Махмудов.

„Подготвен сум да се натпреварувам со најсилните тешкаши во светот“, изјави Вијанело и додаде:

„Ова е само почеток на моето патување. Борбата со Арсланбек е она што го сакам во овој момент од мојата кариера и се радувам на голема борба на 17-ти август во Квебек Сити“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО