Меѓународниот таеквондо ИТФ турнир „Охрид опен 2024“ во сабота по четврти пат

Викендов што доаѓа, на 22 јуни (сабота), по четврти пат ќе се одржи Меѓународниот таеквондо ИТФ турнир „Охрид опен 2024“ во организација на Македонската традиционална теквон-до федерација и Теквондо клубот „Хва ранг ИТФ“ Лескоец-Охрид.

Учество имаат пријавено над 300 натпреварувачи од 31 клуб од 10 земји во регионов, како Молдавија, Романија, Словенија, Хрватска, БиХ, Србија, Грција, Бугарија, Албанија и Македонија.

„Охрид опен“ е ставен на рејтинг листата на ИТФ, каде што се собираат критериуми за европски и светски првенства.

„Во Охрид љубителите на спортот ќе може да гледаат неколку европски и светски шампиони, како непобедливиот Кирил Илиев од Фалкон – Благоевград, кој е 6-кратен Европски првак и актуелен светски првак, како во теквондо ИТФ, така и во кик бокс. Турнирот ќе започне во 9:00 часот, а натпреварувачите ќе натпреваруваат во две дисциплини форми и борби. Влезот е бесплатен за сите љубители на нашиот спорт, нека победат најдобрите“, изјави Марјанчо Лазаревски претседател на МТТФ.

Генерален спонзор е „ПН МЕТАЛ”  кој е најзаслужен за издигнувањето на овој спорт во Македонија и за сите успеси.

Овај  натпревар ќе биде под покровителство на Општина Охрид и Агенцијата за млади и спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО