Анте Делија брзо го заврши Бразилецот и го освои шампионскиот појас на ПФЛ во тешка категорија

Хрватскиот ММА борец Анте Делија (23-5) на фантастичен начин ја освои титулата на ПФЛ во тешка категорија.

Дубровчанецот го победи Матеус Шефел (17-9) со прекин во првата рунда во театарот Хулу во Њујорк и го освои појасот за шампион во ПФЛ, како и награда од милион долари.

Двајцата влегоа претпазливо во натпреварот, а Анте отвори со одлична комбинација. По неуспешното соборување Делија тргна уште пожестоко и со серија удари го стресе противникот. Судијата го прекина мечот во 2.50 минути.

Тоа беше нивниот втор дуел оваа година. На отворањето на сезоната Делија го победи бразилскиот борец со нокаут (на 4,31 минута од првата рунда), а потоа на патот до финалето ги победи и Шелтон Грејвс (едногласна одлука на судиите) и Ренан Фереира (прекин во првата рунда).

„Имам прекрасно семејство и едвај чекам да ги видам“, ​​изјави Анте Делија.

Така, ученикот на Кро Кап стигна до тронот во неговиот втор обид. Минатата година во финалето беше поразен од Бруно Капелоца.

Во претходните натпревари од последниот ПФЛ настан, Австралиецот Роб Вилкинсон го победи Дагестанецот Омари Ахмедов со прекин по втората рунда и ја освои титулата во полутешка категорија, додека во мечот за титулата во полутешка категорија, Швеѓанецот Садибу Сај го победи Американецот Дилан Тејлор со едногласна одлука на судиите.

Во борбата за шампионскиот појас во лесна категорија, Канаѓанецот Оливие Обин-Мерсиер со одлично десно кроше во втората рунда го нокаутира Шкотланѓанецот Стиви Реј, тоа беше негова шеста победа во низа.

Во женската борба во перо категорија, Американката Аспен Лад ја победи Канаѓанката Џулија Бад со поделена одлука.

Резултати:

Лариса Пачеко – Кајла Харисон со одлука (48–47, 48–47, 48–47)
Брендан Лофнејн – Баба Џенкинс со ТКО Р4, 2:38
Анте Делија – Матеус Шефел со ТКО Р1, 2:50

Аспен Ладд – Џулиа Бадд со одлука (29-28, 28-29, 29-28)
Оливиер Аубин-Мерциер – Стиви Реј со КО Р2, 4:40
Садибу Си – Дилано Тејлор со одлука (49-46, 49-46, 49-46)
Роб Вилкинсон – Омари Ахмедов со ТКО Р2, 5:00

Шејмон Мораес – Марлон Мораеш – ТКО (удари), Р3 (0:58)
Натан Шулте – Џереми Стивенс – завршница (гушење со рачен триаголник), Р2 (1:32)
Магомед Магомедкеримов – Глејсон Тибау – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Дакота Дичева – Кетрин Корогенес – КО (удари), Р1 (4:20)
Бјаџо Али Волш – Том Грејсер – ТКО (удари), Р1 (0:45)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО