Баргала води во Бокс лигата „Баргала“

Викендов се одржа шестото коло на Бокс лигата „Баргала“ во Штип, каде што домашните боксери од БК Баргала со резуллтатите се зацврстија на првата позиција со 102 бода. Имаше мечеви во сениорска, јуниорска и кадетска конкуренција. Наредното коло ќе се одржи во Прилеп.

boks makedonija

Резултати, сениори:

-56 кг Идриз Беслими (Шкупи) – Исак Сулејман (Тернипе) 3:0

-69 кг Бојан Ристески (Охрид) – Дејан Панев (Пинк пантер тим) 3:0

-75 кг Александар Петров (Аперкат) – Димитар Јовановски (Охрид) 0:2 (тко-1)

-91 кг Илчо Јоноски (Охрид) – Димитар Ташков (Пинк пантер тим) 0:2

+91 кг Мартин Стојчевски (Баргала) – Александар Ѓоргиевски (Аперкат) 0:2 (тко-1)

Јуниори:

-56 кг Адил Бајрами (Шкупи) – Алмир Нуришов (Тернипе) 0:3

-60 кг Џемаил Сакиповски (Фајтер-илери) – Бесарт Гарипи (Шкендија бокс) 1:2 (тко-1)

-69 кг Осман Демиров (Баргала) – Илија Миноски (Ас) 2:0 (тко-1)

-81 Лулзим Бајрами (Шкендија бокс) – Марио Николовски (Фајтер-илери) 2:0 (тко-2)

Кадети:

-50 кг Шпенд Гафури (Шкендија бокс) – Аксој Керимов (Баргала) 1:2

-54 кг Метин Јашаров (Баргала) – Јасмин Мифтар (Аперкат) 1:2

-60 кг Филип Димитров (Универзалци) – Вилијамс Маневски (Фајтер–илери) 3:0

-66 кг Младен Јовановиќ (Аперкат) – Амет Бајрами (Шкупи) 1:2

– 80 кг Серхан Џаферовски (Ас) – Виктор Спироски (Охрид) 3:0

Табела

 1. Баргала                      102 бода
 2. Шкупи                         82
 3. Шкендија бокс          58
 4. Аперкат                       50
 5. Фајтер – илери          36
 6. Охрид                           36
 7. Тернипе                       28
 8. Ас                                  24
 9. Пинк пантер тим     22
 10. Универзалци             16
 11. Бранител                     12
 12. Пелбит                           5
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО