Леон Спинкс е во болница

Leon Spinks

Леѓендарниот американски боксер во тешкка категорија Леон Спинкс беше примен во болница. Тој имаше две операции на стомакот. Ветеранот е подлложен на реанимација во болницата во Лас Вегас, затоа што му се влошила состојбата.

Сопругата на Спинкс во коментар за АП вели дека поранешниот светски шампион почнал да закрепнува.

Спинкс ќе остане забележан во историјата во една од најизненадувачките победи на сите времиња. Во 1978 година го победи Мухамед Али и стана апсолутен светскии првак во тешка категорија. Тој е и олимписки шампион од ОИ во Монтреал 1976 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО