Жилеј Жанг може да го победи Ентони Џошуа, според првиот човек што го соборил

Жилеј Жанг требаше многу да страда низ годините додека не го добие потребното признание, но конечно Кинезот важи за еден од најдобрите боксери во тешка категорија во светот. Сепак, двапати го нокаутираше Џо Џојс за да ја освои привремената титула на ВБО, а сега сите со нетрпение очекуваат да го видат против еден од најдобрите 3 во дивизијата, односно Александар Усик, Тајсон Фјури или Ентони Џошуа. Еј Џеј се наѕира како интересна опција бидејќи другите двајца се подготвуваат за меч за одредување на неприкосновениот светски шампион.

Енди Руиз, пак, беше запрашан дали „Биг бенг“ може да се справи со Џошуа и официјално да стане следниот сигурен кандидат за светските титули. Мексиканецот беше категоричен дека тоа е можно.

„Мислам дека Жанг може да го победи Џошуа, сигурно“, рече Енди, цитиран од Boxing Scene.

Самиот Руиз Јуниор стана првиот што му го расипа совршениот адут на Британецот кога се опорави од нокдаун во 3-та рунда во летото 2019 година за да победи со техничка одлука во седмата рунда. Сепак, тој го загуби во реваншот и не успеа да се наметне како носител на обединетите шампионски титули.

Енди Руиз сега го бара својот следен противник, бидејќи помина цела година од неговата победа над Луис Ортиз. Тој се обидел да преговара со Дионтеј Вајлдер, но се расправаа за распределбата на парите и средбата пропадна.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО