Питер Аертс застана во одбрана на Рико Верховен

Рико Верховен во последниве години беше под тешки критики за неговата неактивна активност во рингот, и покрај тоа што се уште има само 34 години и треба да ужива барем уште неколку сезони со сериозни успеси во кик боксот. Сепак, нападите против него го поттикнаа Питер Аертс да го брани на социјалните мрежи.

„Во последно време гледам многу омраза кон Рико Верховен и мислам дека е правилно да кажам нешто за тоа. Секој може да има мислење за Рико и тоа е во ред, но мислам дека тој е голем шампион кој работи повеќе од сите други. Ги победи сите од својата генерација и затоа многу го почитувам. Ти си пример за вистински шампион“, напиша легендата на кик боксот на својот Фејсбук профил.

Се очекува Верховен да се врати на сцената на Глори на 4 ноември против Тарик Осаро. Првично требаше да се соочи со Антонио Плазибат, но заработи повреда на коленото и мечот за титулата во тешка категорија беше одложен, а во меѓувреме двајцата главни претенденти учествуваа во елиминациски меч за оваа можност. Осаро излезе како победник и сега ќе се бори против еден од најголемите борци во спортот.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО