Вондербој го победи Рори Мек Доналд (ВИДЕО)

stephen thompson rory-zuffa

Стивен Томпсон (13-1, 8-1 УФЦ) го победи Рори Мек Доналд (18-4, 8-4 УФЦ) на готсински терен во Канада и стана следниот предизвикувач за титулата во велтер категорија.

33-годишниот „Wonderboy“ во Отава славеше со едногласна одлука по пет рунди и стигна до седмата последователна победа. На Мек Доналд ова му беше последната борба под договор со УФЦ и за прв пат во кариера доживеа два последователни порази.

Томпсон го чека победникот за средбата за титулата во велтер категорија меѓу Роби Лоулер и Тајрон Вудли, кој ќе се одржи на УФЦ 201.

https://youtu.be/mDBAP7frJm4

Доналд Кероне (30-7, 17-4 УФЦ) со технички нокаут во третата рунда го победи Патрик Коте (23-10, 10-10 УФЦ) и му го нанесе првиот пораз со нокаут во кариерата. Со 17-тата победа во окатгонот Кероне се изедначува со Демијан Маија и се на четвртото место во бројот на победи во историјата На УФЦ. Пред него се ГСП и Мајкл Биспинг со 19 и Мет Хјуз со 18.

Стив Босе (12-2, 2-1 УФЦ) беше на работ на нокаут во првата рунда, но успеа да дојде до победа со едногласна одлука против Шон О’Конел (17-8, 2-4 УФЦ).

Миша Циркунов (12-2, 3-0 УФЦ) ја забележа и третата победа во УФЦ, поразувајќи со рачен триаголник во 3 рунда дебитантот од Молдавија Јон Кутелабу (11-2, 1 НЦ).

https://youtu.be/fWzfn1VSTXY

https://youtu.be/5O65WzBRL7U

UFC Fight Night 89:

Stephen Thompson – Rory MacDonald (ednoglasna sudiska odluka; 50-45, 50-45, 48-47)
Donald Cerrone – Patrick Cote (TKO, R3)
Steve Bosse – Sean O’Connell (ednoglasna sudiska odluka;29-28, 29-28, 29-27)
Olivier Aubin-Mercier – Thibault Gouti (submission, rear-naked choke, R3)
Joanne Calderwood – Valerie Letourneau (TKO, R3)


Jason Saggo – Leandro Silva (podlena odluka na sudiite; 29-28, 28-29, 29-28)
Misha Cirkunov – Ion Cutelaba (submission, arm-triangle choke, R3)
Krzysztof Jotko – Tamdan McCrory (KO, R1)
Joe Soto – Chris Beal (submission, rear-naked choke, R3)
Elias Theodorou – Sam Alvey (ednoglasna sudiska odluka;29-28, 30-27, 30-27)
Randa Markos – Jocelyn Jones-Lybarger (ednoglasna sudiska odluka;30-27, 29-28, 29-28)
Colby Covington – Jonathan Meunier (submission, rear-naked choke, R3)
Ali Bagautinov – Geane Herrera (ednoglasna sudiska odluka; 30-27, 30-27, 30-27)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО