Волкановски сака борба со Илија Топурија: Сите се пресреќни за него

Александар Волкановски изгледа сака и е подготвен да му даде шанса на Илија Топурија да добие борба за титулата во перо категорија на УФЦ.

Топурија (14-0 ММА, 6-0 УФЦ) импресионираше минатата сабота кога ја продолжи својата серија без пораз победувајќи го Џош Емет на главниот настан на УФЦ на АБЦ 5. Борбата беше толку еднострана што резултатот беше 50-42 во полза на Топурија, а потоа тој повика на шампионски меч.

Сепак, прво актуелниот шампион Волкановски (25-2 ММА, 12-1 УФЦ) мора да се сретне со привремениот шампион Јаир Родригез (15-3 ММА, 10-2 УФЦ) во борбата за обединување на титулата во главната борба на УФЦ 290, што ќе ќе се одржи на 8 јули во Т-Мобиле арената во Лас Вегас и ќе се емитува на ППГ на АБЦ, ЕСПН и ЕСПН+.

Топурија веќе изјави дека се надева оти Волкановски ќе излезе од борбата како неприкосновен шампион и дури би бил подготвен да отпатува во Австралија за да го предизвика „Великиот“. Има дебата за тоа дали Топурија направи доволно за да го заслужи правото да се бори за златото, но со оглед на тоа што Волкановски веќе победи многу од главните кандидати во дивизијата, шампионот почнува да се интересира за мечот.

„Слушам дека многу луѓе дека спомнуваат други момци, Илија да се бори со други момци – јас велам „Не““, рече Волкановски за време на интервјуто за „ДЦ & РЦ“ со Даниел Кормиер и Рајан Кларк. „Не правете го тоа. Само дај ми една личност. Дај ми кандидат. Мислам дека е добар борец. Но, колку повеќе зборувам, толку помалку ќе ја разгорувам борбата. Мислам дека е одличен“.

34-годишниот Волкановски не ја дискредитираше победата на Топурија на кое било ниво. Сепак, признава дека гледа пат да стави крај на некои од работите што го направија 26-годишниот Топурија успешен.

На крајот на краиштата, Волкановски знае дека мора да се фокусира на Родригез бидејќи тоа е неговата моментална задача, но јасно стави до знаење дека повеќе би сакал Топурија да биде следен во редот отколку да се бори со друг кандидат.

„Мислам дека тоа е голема борба и за некои луѓе ќе функционира добро, но за други нема да функционира добро“, рече Волкановски. „Сакам нови предизвикувачи. Сакам да бидам активен. Бев во фаза кога бев како „Дајте ми борец број 1“. Се грижам за него затоа што го гледам како многу поголема закана од Илија. Ќе се погрижам да излезам во кафез и да ја работам својата работа, а потоа сакам да бидам активен повторно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО