Викторија Јовановска и Витомир Трајковски ќе се борат за бронзи на Европското карате првенство

Викторија Јовановска и Витомир Трајковски ќе се борат за бронзени медали на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Ларнака, Кипар.

Јовановска (61 кг, У-21) за влез во финалето загуби од Кристина Крисопулу од Грција со 4-7, а Трајковски (-84 кг, У-21) со 1-2 е поразен од Украинецот Максим Бухаијов.

Шанса во репасажот добија Греса Мустафаи, Јусра Адеми, Симона Николовска, Бојан Костов – Марио Свинарски.

Тешкашот Стефан Стојановиќ ги започна борбите со победа.

На ЕП настапуваат 1136 каратисти од 41 држава.

Резултати – Европско првенство кадети, јуниори и У-21:

Јуниори
Борби жени
-48 кг
Сара Дука – Вероника Јаловицзорова(Словачка) 1-5
-53 кг
Михаела Мишовска – Амел Бугрин (Белгија) 0-5
-59 кг
Јована Мицовска – Сенах Мамадеус (Холандија) 0-1
-66 кг
Ера Коџа – Аналиса Лет (Естонија) 1-7

+66 кг
Греса Мустафаи – Асија Перголеси (Италија) 0-8
Репасаж
Греса Мустафаи –

Мажи
-55 кг
Недим Шаќири – Амин Абделмалки (Белгија) 0-3
-61 кг
Матеј Белистојаноски – Сантијаго Мајорга(Шпанија) 6-0
Матеј Белистојаноски – Матија Настески (Хрватска) 1-2

-68 кг
Љупче Михајлов – Титас Станкунас (Литванија) 0-0
Љупче Михајлов – Исмаила Чисохо (Гранција) 3-3

-76 кг
Андреј Ангеловски – Ештон Патрик (Англија) 2-1
Андреј Ангеловски – Никита Григораснко (Молдавија)

+76 кг
Андреј Басаров – Жоао Неива (Португалија) 1-9

У-21
Борби
-55 кг
Рудина Алиу – Бранкица Неговановиќ (Србија) 0-0

-61 кг
Викторија Јовановска – Фиона Шаедлер (Лихтеншатјн) 8-0
Викторија Јовановска – Марина Осман (Романија) 5-3
Викторија Јовановска – Александра Илановиќ (Унгарија) 6-3
Полуфинале
Викторија Јовановска – Кристина Крисопулу (Грција) 4-7
За бронза
Викторија Јовановска –

-68 кг
Јусра Адеми – Софија Ферарини (Италија) 0-5
Репасаж
Јусра Адеми –

+68 кг
Симона Николовска – Зое Мекдермот (Ирска) 2-0
Симона Николовска – Дијана Бота (Србија) 0-4
Репасаж
Симона Николовска –

Мажи
-60 кг
Бојан Костов – Тодор Настев (Бугарија) 4-1
Бојан Костов – Анес Абделмалки (Белгија) 2-3
Репасаж
Бојан Костов –

-67 кг
Стефан Стојмиров – Артур Степанов (Латвија) 0-1

-75 кг
Марио Свинарски – Хенрик Карваљо (Португалија) 5-3
Марио Свинарски – Даниеле де Виво (Италија) 0-4

Репасаж

Марио Свинарски –

-84 кг
Витомир Трајковски – Матео Фиоре (Италија) 2-1
Витомир Трајковски – Жосе Миранда (Португалија) 4-3
Витомир Трајковски – Александар Калабиќ (Хрватска) 4-1
Полуфинале
Витомир Трајковски – Максим Бухаијов (Украина) 1-2
За бронза
Витомир Трајковски –

+84кг
Стефан Стојановиќ – Мераби Гелашвили (Грузија) 2-0
Стефан Стојановиќ – Ли Шеридан (Ирска) 2-0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО