Вајлдер тврди дека во евентуален меч меѓу Фјури и Усик ќе победи тој што подобро ќе мами

Поранешниот шампион во тешка категорија на ВБЦ, Дионтеј Вајлдер, го загуби појасот против Тајсон Фјури во февруари 2020 година, а подоцна често изјавуваше дека Ромскиот крал мамел за да победи.

Тој тврдеше дека Фјури ги саботирал неговите ракавици бидејќи не се чувствувал добро во нив, а исто така верува дека Британецот ставил некаков тврд предмет во неговите за да му нанесе дополнителна штета.

Вајлдер фрли сомнеж и врз својот тренер Марк Бреланд поради тоа што ставил нешто во шишето со вода, а особено се налути што во седмата рунда фрли крпа во рингот за да го прекине мечот.

Во октомври 2021 година тие боксираа по трет пат и повторно Фјури беше поуспешен. Британецот победи со нокаут во 11. рунда.

И нивниот прв меч во декември 2018 година заврши нерешено, Бронзениот бомбардер потоа ја одбрани титулата.

Светот на боксот сега со нетрпение го очекува исходот од преговорите меѓу Тајсон Фјури и Александар Усик, кој наскоро би можел да боксира за апсолутен шампион во тешка категорија.

Во едно неодамнешно интервју, Вајлдер беше прашан кој ќе победи на тој натпревар, а тој одговори:

„Не знам. Тоа е борба 50-50. Всушност, ќе победи тој што подобро ќе мами“!

Промоторот на Џошуа, Еди Херн неодамна се смири со менаџот на Вајлдер, Шели Финкел, а започна приказната дека Ентони и Дионтеј наскоро исто така би можеле да се најдат во рингот, еден против друг. Американецот не верува во тоа.

„Џошуа не сака да се бори со мене, тоа е сосема јасно. Не знам зошто луѓето постојано ме прашуваат. Во кариерата секогаш сум бил директен, искрен и искрен. Не ме интересираат никакви игри. Или ми се допаѓаш или не, за мене тоа не е нешто меѓу, бидејќи знам што сакам“, истакна Дионтеј Вајлдер и подвлече:

„Ако го направам првиот чекор и побарам борба, се сомневам дека Џошуа ќе прифати. Знам малку повеќе за тоа од другите“…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО