Вајлдер се враќа за победникот од Џојс – Паркер

Дионтеј Вајлдер годинава ќе се врати во рингот за да се соочи со победникот од мечот меѓу Џо Џојс и Џозеф Паркер. Ова го изјави шефот на ВБЦ, Маурицио Сулејман.

Според него, „Бронзениот бомбардер“ ќе го послуша советот на Тајсон Фјури и повторно ќе го нападне појасот што му го одзеде „Ромскиот крал“. Сето ова ќе се случи под услов Британецот навистина да се повлече од рингот, како што неколкупати изјави по победата над Дилиен Вајт минатата недела.

Џојс и Паркер ќе боксираат во текот на летото, а победникот би можел да ги освои привремените појаси во тешка категорија на ВБЦ и ВБО. Ова ќе го направи предизвукувач за двете организации. Сепак, доколку Вајлдер излезе од сенка, ќе има можност да се соочи со еден од нив за титулата привремен шампион и потоа да се бори за вистинските титули, во една или друга насока.

„Дионтеј вози кротко, прави планови за иднината. Имаше тежок период на владеење, со постојани одбрани и два болни порази од Фјури. Сега, сепак, помина време со семејството и се одмора. Но, наскоро ќе го видиме повторно. Тоа ќе се случи до крајот на годината“, категоричен е Сулејман.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО