Усик: За Фјури можеби сум мал, но јас сум поголемиот шампион

Александар Усик не му остана должен на Тајсон Фјури по нивната расправија на сцената во Лондон, кога двајцата официјално се сретнаа за прв пат по потпишувањето на договорот за борбата за обединување на шампионските појаси во тешка категорија. Таму, Британецот ја испеа старата песна за големината на Украинецот, но како одговор мораше да го прифати фактот дека Усик беше поголем шампион само затоа што имаше четири од петте главни титули во категоријата.

„Да, јас сум мал за тебе, но сум поголемиот шампион“, изјави Александар, цитиран од „Бокс сцена“.

Појасите на Украинецот моментално им припаѓаат на ВБА, ИБФ, ИБО и ВБО, додека „Џипси Кинг“ ја држи само титулата на ВБЦ.

Меѓутоа, во минатото, Фјури ја носеше таа круна кога го симна од тронот Владимир Кличко во Германија. Сите ја знаат приказната после тоа кога тој мораше да ги ослободи и тогаш Ентони Џошуа работеше напорно за да ги спои.

На 17 февруари во Ријад ќе го видиме првиот меч за неприкосновената шампионска титула во тешка категорија од 1999 година, кога Ленокс Луис беше опкружен со сета светска слава во победата над Ивандер Холифилд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО