Усик поднесе жалба за рингот неколку часа пред борбата со Фјури

Александар Усик ја официјализираше загриженоста пред организаторите на боксерската гала викендов во Ријад, каде што ќе се соочи со Тајсон Фјури во спорот за неприкосновената светска титула во тешка категорија. Украинецот не е задоволен од шевовите на платното што го покрива рингот, пренесува Скај спорт.

Усик не беше задоволен од арената по неговиот отворен тренинг за медиумите синоќа, иако првично не даде знаци на загриженост.

Колегите од Ток спорт забележуваат дека во 2015 година Тајсон Фјури имал слични поплаки пред неговата средба со Владимир Кличко. Потоа протестираше поради „премекиот“ ринг ден пред да го симне од тронот тогашниот шампион.

Останува да се види дали и какви мерки ќе преземат Саудијците во однос на протестот кога двајцата ќе влезат во рингот на 18 мај за да ги стават на линија сите важни шампионски појаси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО