Махачев за Конор: Тој пие премногу виски, но нема да одбијам борба со него

Шампионот на УФЦ во лесна категорија Ислам Махачев (25-1) ќе ја брани титулата на 1 јуни во Њуарк (САД) против Американецот Дастин Пориер (30-8).

А Дагестанецот повеќе од еднаш рече дека ја прифатил оваа борба само затоа што немал други опции. Според него, Пориер не заслужува да се бори за титула, а тоа важи и за Конор Мек Грегор (22-6).

Причината за ова е што ирската суперѕвезда не се борел од 2021 година и не победил од 2020 година. А севкупно од 2016 година имал само 4 борби каде што загубил три пати.

Сепак, во интервју за Паунд 4 паунд со Камару и Хенри, Махачев рече дека за Конор е подготвен да ги напушти своите принципи и да оди против него во октагонот.

„Треба да си будала за да одбиеш таква борба. Секако дека ќе се борам со него. Тој едноставно не е тоа што беше. Не сакам да го озборувам. Но, сите го знаат тоа. Последен пат беше во добра форма кога се бореше со Хабиб Нурмагомедов. Тогаш тој беше навистина борец на елитно ниво. Но, сега… Премногу алкохол… Премногу виски…“, рече Махачев.

Мек Грегор ќе ја продолжи кариерата во јуни – на главниот настан на УФЦ 303 ќе се бори со Американецот Мајкл Чендлер. Настанот ќе се одржи во Лас Вегас (САД).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО