ММА борец е застрелан во Дагестан

Поп ММА борецот Залимхан Јусупов беше нападнат во Махачкала и се здоби со неколку рани од куршуми. Сега е во болница каде се лекува. Јусупов се подготвуваше за битка што требаше да се одржи на 29 мај. Според Телеграмскиот канал Маш, инцидентот се случил во Махачкала, каде Јусупов бил во ресторан. Му пришла група непознати лица, по што следела расправија и тепачка која завршила со пукање.

Сопругата на Јусупов за каналот Шот Телеграм изјави дека инцидентот се случил во кафуле. Јусупов, откако бил навреден, удрил еден од непознатите, а друг извадил пиштол и пукал четири пати. Јусупов е ранет во стомакот, ногата и раката.

Потоа бил однесен во болница каде му била извршена операција. За состојбата на борецот не се соопштува, но тој е под лекарски надзор. Како што забележува Шот, пукачите и се предале на полицијата. Моментално се во притвор, а нивниот идентитет не е соопштен.

На социјалните мрежи Јусупов прикачи фотографија на која се гледа дека е во добра состојба. Во 2022 година Јусупов веќе еднаш беше нападнат. Потоа бил претепан од толпа од 10 луѓе. Можна причина за ова беше конфликт со Хадис Ибрагимов на турнирот Хардкор.

Јусупов е озлогласен и секогаш влегува во неволја. Неговата статистика вклучува 19 победи и 16 порази.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО