Рој Џонс го анализира мечот Тајсон Фјури-Александар Усик

Како и Александар Усик, Рој Џонс Јуниор ги разбира тешкотиите на зголемувањето на тежината за да се соочи со вистинска тешка категорија.

Џонс тврди дека неговиот подем, кој заврши со победа над Џон Руиз во 2003 година, бил уште помонструозен предизвик од обидот на Усик да стане неприкосновен шампион во тешка категорија против непоразениот Тајсон Фјури во саботата во Ријад, Саудиска Арабија.

Џонс го започна своето патување во Куќата на славните да стане шампион во четири дивизии кога ја започна професионалната кариера како млад натпрварувач во средна категорија, 14 години пред да го победи Руиз.

„Тоа е многу тешка задача, но Усик започна тешко како натпреварувач во полутешка категорија. Почна како помлад во средна категорија. Има разлика“, рече Џонс. „Не е невозможно да го направи тоа, но Тајсон Фјури е поголем и има шест стапки“.

А тоа значи дека Усик (21-0, 14 КО) треба да направи голем предизвик за да му го нанесе првиот пораз на Фјури  (34-0-1, 24 КО), носител на титулата на ВБЦ.

„Ми се допаѓа Усик бидејќи е опасен, креативен е и никогаш не бил победен“, рече Џонс. „Во корист на Усик е фактот што Тајсон Фјури не изгледаше толку добро последниот пат кога беше нокаутиран од поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану.

Тоа му дава на Усик поголема самодоверба сега кога Усик виде дека Фјури може да биде победен ако ги направиш вистинските работи. Меѓутоа, кога е мало момче против големо момче, големиот тип обично победува. Сè зависи од тоа колку силно го сака Усик. Се чини дека ја стави вистинската тежина, вистинскиот мускул и вистинската големина, па сега ќе видиме што ќе се случи“.

Џонс рече дека ќе следи внимателно за да види дали Усик висок два метри може да направи две работи:

„Дали Усик може да го заобиколи тој удар“? – праша Џонс.

„Усик мора да одолее на ударот на Тајсон Фјури, затоа што Фјури има предност во висина и има пеколен удар. Ако Усик може да одолее, колкава штета може да направи? Затоа што ако не може да одолее, тогаш не може да ја  одбие борбата. Штом го направи тоа и нанесе штета. Ако не може, тогаш му претстои долга ноќ“.

Додека поранешниот шампион во тешка категорија Џорџ Форман во средата изјави за Бокс сцена дека верува оти Фјури останал подложен на нокдаун откако претрпе пет нокдауни од неговото реми во 2018 година против Дионтеј Вајлдер, Џонс возврати дека Усик „никогаш не бил познат како разорен напаѓач како овие момци“.

Онаму каде што Усик може да има предност, Џонс верува дека е во неговиот ограничен англиски јазик.

Додека Фјури постојано го нарекуваше „колбас“ поранешниот освојувач на златен олимписки медал и неприкосновен шампион во полутешка категорија, Усик остана со камен израз.

„Мислам дека психо нападите не функционираат со Усик бидејќи тој не разбира ништо од тоа“, рече Џонс.

Што се однесува до клаузулата за реванш, според која Фјури и Усик се упатуваат во реванш во средината на октомври, без разлика кој ќе победи во сабота, Џонс рече дека ова историско крунисување на првиот неприкосновен шампион во тешка категорија во ерата на четири појаси е од големо значење.

„Оваа борба е важна бидејќи ќе откриеме колку се добри“, изјави Џонс. „Ако Фјури ја загуби оваа борба, тој ќе направи корекции. Истото важи и за Усик. Втората борба навистина ќе покаже кој е подобар борец, но до првата борба, нема да знаеме кој ќе излезе на врвот како подобар борец“.

Шансите на Фјури за оваа борба се многу помали отколку што беа во последно време, а Џонс смета дека тоа е резултат на слабиот настап на Фјури против Нгану, кој веднаш беше уништен со нокаут во втората рунда од поранешниот шампион во тешка категорија Ентони Џошуа во неговиот следен боксерски меч.

„Она за што Фјури треба да размислува е дека не ја доби вистинската форма против Нгану“, рече Џонс сега се бори со искусен ветеран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО