Мајк Тајсон си пушта погребна музика за да се инспирира за Џејк Пол

Со изненадувачко откритие, боксерската легенда Мајк Тајсон ја сподели својата неортодоксна рутина пред борбата, која вклучува слушање погребна музика за да се поттикне. Поранешниот светски шампион во тешка категорија го призна ова во едно неодамнешно интервју, пред неговиот многу очекуван меч против сензацијата на социјалните мрежи Џејк Пол.

Тајсон, познат по неговото застрашувачко присуство во рингот, објасни дека неговите мотивациски песни не се типични песни со висока енергија што може да се очекуваат. Наместо тоа, претпочита марчни, тажни мелодии, за да го водат во вистинскиот начин на размислување. На прашањето за неговата плејлиста пред борбата, Тајсон откри:

„Погребна музика. Да, сакам погребна музика“, призна Тајсон.

За Тајсон, меланхоличните мелодии служат како единствена форма на мотивација. Неортодоксниот пристап на боксерската икона ги подигна веѓите, но јасно е дека тој се држи до она што го поттикнува да се бори. Вреди да се истакне дека афинитетот на Тајсон кон погребната музика можеби не е толку невообичаен како што изгледа.

Истражувањата покажуваат дека слушањето мреачна музика всушност може да ги зголеми чувствата на концентрација, решителност, па дури и агресивност – квалитети кои се суштински за борба со високи влогови.

Додека боксерскиот свет со заматен здив ја чека борбата Тајсон-Пол, фановите ќе се прашуваат дали плејлистата за погребна музика ќе му даде предност на борецот ветеран. Неортодоксниот пристап на Мајк Тајсон додаде дополнителен слој на интрига на веќе многу очекуван настан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО