Усик може да се бори со Поветкин, има уште 4 кандидати, но ќе има борба со Џошуа (ВИДЕО)

Сопственикот на промотерската компанија Мечрум боксинг, Еди Херн, исткана пет боксери кои претендираат за борба со Александр Усик по неговата победа со нокаут над Тони Белју.

https://twitter.com/VasylLomachenko/status/1061427994475028482?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1061427994475028482&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D755438

„Има многу можности пред него. По оваа победа стана многу популарен во Велика Британија. Дилен Вајт и Дерек Чисора ќе имаат реванш во декември и сакам Усик да биде во рингот и подготвен да се сретне со победникот. Освен тоа, интерес за средба со Усик имаат и Александар Поветкин, Џозеф Паркер и Џарел Милер. Сега ќе седнеме и ќе разговараме со тимот. Мое мислење е дека сега Усик треба да продолжи во тешка категорија. Ќе биде многу комплицирано, Тони Белју се обврза да биде подобар во првите четири рунди. Усик ќе се сретне во рингот со Ентони Џошуа, а тоаа ќе биде џиновска битка“, рече Еди Херн.

Претходно, другиот промотор на украинскиот боксер, Александар Красијук рече дека Усик планира две борби следната година и тие нема да се одржат во Украина.

За Тони Белју тоа беше последниот меч во неговата кариера.

https://twitter.com/MatchroomBoxing/status/1061418611766689792?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1061418611766689792&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D755438

https://www.youtube.com/watch?v=jkz62hMRAUg

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО