Усик ќе го покани Зеленски на борбата со Дубоа

Украинскиот боксер, светски шампион во тешка категорија во ВБА Супер, ВБО, ИБФ и ИБО Александар Усик најави подготвеност да го покани украинскиот претседател Володимир Зеленски за неговата следна борба. Ова го пренесува Прзеглад спотови.

Усик треба да ги брани титулите во август во Вроцлав, Полска. Противник ќе му биде Британецот Даниел Дубоа. Усик вели дека Зеленски ќе биде во првиот ред доколку најде време да присуствува.

„Несомнено ќе испратиме официјална покана до Володимир Александрович, ако има време.

Разбираме дека е зафатен речиси 24 часа на ден. Сум се сретнал со претседателот повеќе од еднаш и сум го видел неговиот замор. Работи како часовник. Ако Володимир дојде на мојата борба, тој ќе има седиште во првиот ред“, рече Усик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО