Алекс Переира ќе се бори за титулата доколку го совлада Јан Блахович

Бразилскиот ММА борец Алекс Переира рече дека УФЦ му ветила шанса за титулата во полутешка категорија.

Поранешниот шампион на УФЦ во средна категорија ќе се бори со Јан Блахович. Борбата ќе биде негово деби во полутешка категорија и ќе се одржи во Јута. Переира ќе се соочи со Блахович на 29 јули на УФЦ 291.

Во април оваа година Переира ја загуби титулата во средна категорија. Беше нокаутиран од Израел Адесања и првпат загуби во УФЦ. Алекс сега е подготвен за нов предизвик, но наскоро планира да се врати во средна категорија.

„Сè уште можам да се вклопам во линијата во средна категорија. Ако треба да ослабам до 29 јули, тогаш би го направил тоа. Само по ваквото слабеење, треба да му дадете одмор на вашето тело.

Не знам како ќе биде сè, но ќе се борам два-три пати во полутешка категорија. После тоа ќе бидам подготвен да се вратам во средна категорија. Мојот менаџер разговара со раководството на УФЦ.

Ветија дека ќе добијам шанса за титулата ако го победам Блахович. Мислам дека нашата потенцијална борба со Џамал ​​Хил ќе оствари добра продажба, па затоа ќе навивам за него во борбата со Јиржи Прохаска.

Блахович е потехничар, но Хил е луд човек. Тоа е и опасно и во исто време добро за мене“, ја пренесува изјавата на Переира БЈПен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО