Усик е самурај и ќе го скрши Фјури со смиреност

На 18 мај украинските љубители на боксот ќе имаат непроспиена ноќ.

Прво во Ријад (Саудиска Арабија) во тешка категорија Александар Усик (21-0, 14 КО) ќе се бори со Тајсон Фјури (34-0-1, 24 КО) за титулата апсолутен светски шампион, а потоа во Сан Диего (САД) во лесна категорија Денис Беринчик (18-0, 9 КО) и Мексиканецот Емануел Наварете (38-1-1, 31 КО) ќе се борат за празната титула на ВБО.

Во интервју за Вринге Беринчик изненади кога одговори на прашањето како Усик ќе го победи Фјури:

„Тој ќе победи со својата смиреност. Ќе излезе јасно и спокојно во рингот. Како самурај. Тој ќе си ја заврши работата. И тој, веројатно, како самурај, нема цел, само пат. И тој ќе оди по тој пат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО