Ислам Махачев е подготвен за Макс Холовеј, но има услов

Ислам Махачев, шампионот на УФЦ во лесна категорија, не е заинтересиран за борба со Макс Холовеј, кој неодамна победи во борба во оваа категорија. Шампионот сака да се фокусира на најзначајните противници и верува дека Холовеј треба да победи некој друг во лесна категорија или да го освои појасот во перо категорија.

На УФЦ 300, што се одржа на 13/14 април во Лас Вегас, Холовеј се соочи со лесниот Џастин Гејџи. Во игра во оваа борба беше БМФ појасот, специјална титула за „Најлошиот копиле во ММА“ што ја држеше Гејџи. Холовеј успеа да го нокаутира Гејџи во последната секунда и да му ја одземе титулата.

По настанот Холовеј дебитираше во рангирањето на УФЦ во лесна категорија на деветото место и рече дека има многу различни опции за неговите следни борби. Тој не исклучи повеќе борби во лесна категорија. Ислам Махачев во интервју за Њујорк пост беше прашан за потенцијален судир со Холовеј.

„Ако победи неколку други момци во мојата категорија, можеме да се бориме. Не сакам да му дадам шанса сега затоа што имам предизвикувачи да победам. Сега ќе се соочам со Дастин, а потоа ќе го имаме Арман.

Имам борби во мојата класа, а Холовеј во неговата класа. Можеби, ако го победи Топурија и јас ги добијам следните две борби, ќе се соочиме еден со друг“, изјави Махачев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО