Тренерот на Мек Грегор верува дека ќе се врати годинава во октагонот: Се обложувам на мојата куќа

Рускиот ММА борец Конор Мек Грегор ја скрши ногата на мечот против Дастин Пориер во јули 2021 година и мораше да го предаде мечот.

Веднаш беше јасно дека големата УФЦ ѕвезда ја чека долго закрепнување.

Имаше некои шпекулации дека би можел да се врати на борбите на крајот на минатата година, но тоа се прелеа во 2023 година и сега сите со нетрпение чекаат вести за враќањето на Конор.

Неговиот тренер Џон Каванаг верува дека Мек Грегор годинава се враќа во октагонот, тоа го потврди и при настап на ММА Час.

„Би се обложил на куќата“, рече Џон Каванаг и продолжи:

„Неодамна разговаравме. А во градот пристигна и неговиот менаџер Ауди Атар. Верувам дека имаа интересни разговори. Не смеам да кажам ништо повеќе од тоа, но многу сум уверен дека ќе го видиме Конор во октагонот оваа година“.

А кој би можел да биде противник на Конор? Во последните недели многу се зборуваше за Мајкл Чендлер.

„Најважно е да му најдеме противник што го интересира. Му треба противник кој неверојатно ќе го мотивира. За Конор веќе не е милион повеќе или шампионски појас, му треба противник со специфични вештини, а сепак стилски да му одговара, тука се Нејт Дијаз и Џастин Гејџи, интересен противник со кој се уште не се борел“, изјави Џон Каванаг и подвлече:

„Веќе трипати се бореше против Пориер. Мајкл Чендлер е голем борец. Сите тие се брилијантни, а сепак различни борци. Бараме некој што ќе го покрене Конор. За некои од нив рече: „Да, би се борел против нив“. Но, ако видам дека Конор навистина не е заинтересиран за нешто, тогаш нема да го туркам 12 недели на тешки подготовки. Бараме противник кој би го направил тренингот на Конор забавен и лесен“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMAFighting.com (@mmafighting)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО