Антонио Плазибат номиниран за најдобар борец на Глори во 2022 година

Хрватот Антонио Плазибат конечно ќе добие шанса да се бори за шампионскиот појас на Глори во тешка категорија.

Најдобриот хрватски кикбоксер договори меч против долгогодишниот владетел Рико Верховен.

Нивната борба требаше да се случи во март, но Рико се повреди и натпреварот беше одложен за вториот дел од годината.

Солињанинот е предизвикувач број еден повеќе од една година, а во 2022 година убедливо ги победи Тарик Хбабез и Раул Катинаш, завршувајќи ги двајцата со нокаут.

Со тие победи хрватскиот борец заработи номинација во изборот на Глори за најдобар кикбоксер за минатата година.

Заедно со Антонио, номинирани се и Тијан Безтати и Печпаномрунг Киатмукао, попознат како Печ.

Безтати е мароканско-холандски кикбоксер и шампион во лесна категорија на Глори. Минатата година два пати ја одбрани титулата против Џош Жонси и Стојан Копривленски.

Тај Печ е шампион во перо категорија, кој минатата година ги победи Абрахам Видалес и Косеи Јамада.

Можете да гласате за најдобриот борец на Глори во 2022 година со коментирање на објавата на Глори на Инстаграм.

Неодамна, нокаутот на Плазибат против Катинас беше прогласен за најдобар минатата година во Глори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО